معرفي وبلاگ
حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی
دسته
آرشيو
آمار وبلاگ
تعداد بازديد : 228886
تعداد نوشته ها : 140
تعداد نظرات : 11
چاپ اين صفحه  حمايت از توليد ملي

حمايت از توليد ملي کار و سرمايه ايراني

 حمايت از توليد ملي
Made In Iran

ما مي توانيم

حمايت از توليدات با كيفيت

Rss
ويرايش قالب
حمايت از توليد ملي

 

محمد حسن كرباسيان در گفت‌وگو با خبرنگار فناوري اطلاعات خبرگزاري فارس، از طراحي سايتي براي معرفي و فروش مستقيم محصولات روستائيان خبر داد.

مدير عامل شركت پست تصريح كرد: سايت فروش مستقيم محصولات روستائي به آدرس ict.agahi.post.ir قرار است، پس از پايان آموزش نحوه كاركردن با سامانه، رونمايي شود.

وي افزود: از فردا كار آموزش مجموعه اجرايي و كارشناسان ICT شركت پست در تهران آغاز مي‌شود و تا پايان هفته جاري نيز آموزش در تمام استان‌ها به پايان خواهد رسيد.

كرباسيان ادامه داد: پس از آن، آموزش هاي لازم كار با سامانه، توسط مجموعه اجرايي پست به كارگزاران ICT روستايي منتقل خواهد شد.

منبع: خبرگزاري فارس

 

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» طبق اعلام روابط عمومي ايران‌اير، در عمليات سال جاري بيش از 75هزار زائر از كشور براي انجام مناسك حج تمتع در كشور عربستان سعودي حضور خواهند داشت.

براساس توافق با سازمان حج و زيارت انتقال 38 هزار زائر به هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران «هما» واگذار شده است.

در عمليات رفت حج تمتع سال جاري انتقال زائران ايستگاه‌هاي اصفهان، اردبيل‌، اهواز، بوشهر، تبريز، تهران، شيراز، كرمانشاه و يزد را شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران «هما» بر عهده دارد.

در عمليات رفت‌، انتقال زائران دو ايستگاه تهران و اصفهان به صورت مشترك توسط دو شركت ايران‌اير و ماهان انجام  مي‌شود؛ انتقال زائران به عربستان از چهارم مهرماه سال جاري آغاز و به مدت 30 روز ادامه خواهد داشت‌.

بنابراين گزارش به علت ترميم باند فرودگاه تبريز، زائران اين ايستگاه از فرودگاه اروميه به عربستان اعزام خواهند شد.

پروازهاي بازگشت حجاج بيت الله الحرام به كشور از 10 آبان ماه سال جاري آغاز و به مدت‌ 22 روز ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاري فارس

 

آرمان خالقي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس با اشاره به برنامه‌ريزي انجام شده براي پرداخت 10 ميليارد دلار تسهيلات از محل صندوق توسعه ملي بابت سرمايه در گردش واحدهاي صنعتي، اظهار داشت: از اين رقم 8 هزار ميليارد تومان به صورت تسهيلات ريالي در اختيار واحدهاي توليدي قرار خواهد گرفت.

وي با بيان اينكه اطلاع رساني به واحدهاي صنعتي براي برخورداري از اين تسهيلات ريالي در هفته جاري آغاز خواهد شد، تصريح كرد: بر اين اساس از واحدهاي توليدي خواسته مي‌شود تا ميزان نياز خود به منابع مالي را از طريق سازمان صنايع استانها و يا سايت بهين‌ياب به وزارت صنعت اعلام كنند تا درخواست آنها بررسي شود.

عضو كارگروه حمايت از توليد با اشاره به اولويت‌بندي واحدهاي صنعتي براي دريافت تسهيلات سرمايه در گردش، گفت: سقف پرداخت اين تسهيلات براي هر واحد صنعتي 5 ميليارد تومان تعيين شده و اين تسهيلات عمدتاً به واحدهاي كوچك و متوسط اختصاص خواهد يافت.

وي افزود: درخواست صنعتگران براي دريافت تسهيلات سرمايه در گردش توسط كميته‌اي بررسي مي‌شود و اين كميته، درخواستها را بر اساس اولويت‌بندي به بانك‌هاي عامل طرف قرارداد صندوق توسعه ملي ارائه خواهد كرد.

به گفته خالقي، بانك عامل نيز پس از بررسي درخواستها و دريافت مدارك نسبت به پرداخت تسهيلات اقدام خواهد كرد.

منبع: خبرگزاري فارس

در اين بخش و بخش هاي آينده به مباحث اقتصادي  ( توليد، كار و سرمايه ) از منظر قرآن كريم مي پردازم كه اين مطالب توسط خودم به وسيله تحقيق و مطالعه در تفاسير گردآوري شده است .

 

بخشي از تفسير آيات 34 تا 40 سوره ص   تفسير نمونه جلد19 صفحات 289

 

حقايقى كه داستان سليمان به ما مى‏آموزد

بدون شك هدف قرآن از ذكر تواريخ انبياء تكميل برنامه‏هاى تربيتى از طريق انعكاس عينى واقعيتها در اين سرگذشتهاى زنده است.

از جمله مسائلى كه در لابلاى داستان سليمان عينيت يافته امور زير است.

الف: داشتن يك حكومت نيرومند با امكانات مادى فراوان و اقتصاد گسترده و تمدن درخشان هرگز منافاتى با مقامات معنوى و ارزشهاى الهى و انسانى ندارد، چنان كه آيات فوق بعد از ذكر تمام مواهب مادى سليمان در پايان مى‏گويد: با اين همه او در پيشگاه خدا مقامى والا و سرانجامى نيك داشت.

در حديثى از پيغمبر گرامى اسلام ص آمده است‏

ا رأيتم ما اعطى سليمان بن داود من ملكه؟ فان ذلك لم يزده الا تخشعا، ما كان يرفع بصره الى السماء تخشعا لربه!:

" شنيده‏ايد خداوند چه اندازه از ملك و حكومت به سليمان داد؟ با اين حال اينهمه مواهب جز بر خشوع او نيفزود، به گونه‏اى كه حتى از شدت خشوع و ادب چشم به آسمان نمى‏انداخت" «1».

ب: براى اداره يك كشور آباد هم وسيله ارتباطى سريع لازم است، و هم به كار گرفتن نيروهاى مختلف، و هم جلوگيرى از نيروهاى مخرب، هم توجه به مسائل عمرانى، هم توليد سرمايه از طريق استخراج منابع مختلف، و هم دادن اختيارات به مديران لايق كه همه اينها در اين داستان به طرز روشنى منعكس شده است.

ج: از نيروها بايد حد اكثر استفاده را كرد و حتى شياطين را به طور كامل نبايد حذف كرد، بلكه آنها را كه قابل توجيه و ارشادند در مسير صحيح به كار گرفت، و تنها آن بخش كه به هيچوجه قابل استفاده نيستند بايد در بند باشند.

در اين بخش و بخش هاي آينده به مباحث اقتصادي  ( توليد، كار و سرمايه ) از منظر قرآن كريم مي پردازم كه اين مطالب توسط خودم به وسيله تحقيق و مطالعه در تفاسير گردآوري شده است .

 

بخشي از تفسير آيات 112 تا 114 سوره نحل   تفسير نمونه جلد 11 صفحات 433

 

رابطه امنيت و روزى فراوان‏

در آيات فوق براى اين منطقه آباد خوشبخت و پر بركت، سه ويژگى ذكر شده است كه نخستين آنها امنيت، سپس اطمينان به ادامه زندگى در آن، و بعد از آن مساله جلب روزى و مواد غذايى فراوان مى‏باشد كه از نظر ترتيب طبيعى به همان شكل كه در آيه آمده صورت حلقه‏هاى زنجيرى علت و معلول دارد، چرا كه تا امنيت نباشد كسى اطمينان به ادامه زندگى در محلى پيدا نمى‏كند، و تا اين دو نباشند كسى علاقه‏مند به توليد و سر و سامان دادن به وضع اقتصادى نمى‏شود.

و اين درسى است براى همه ما و همه كسانى كه مى‏خواهند سرزمينى آباد و آزاد و مستقل داشته باشند، بايد قبل از هر چيز به مساله" امنيت" پرداخت، سپس مردم را به آينده خود در آن منطقه اميدوار ساخت، و به دنبال آن چرخهاى اقتصادى را به حركت در آورد.

ولى اين نعمتهاى سه‏گانه مادى هنگامى به تكامل مى‏رسند كه با نعمت معنوى ايمان و توحيد هماهنگ گردند، به همين دليل در آيات فوق بعد از ذكر نعمتهاى سه گانه مى‏گويد:" وَ لَقَدْ جاءَهُمْ رَسُولٌ مِنْهُمْ" پيامبرى از جنس آنها براى هدايتشان ماموريت پيدا كرد" «1».

طرح اينترنت ارزان توسط شركت مخابرات اصفهان از مهرماه امسال همزمان با بازگشايي مدارس و دانشگاه‌ها در سراسر استان اجرا خواهد شد.

 

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، روابط عمومي شركت مخابرات استان اصفهان اعلام كرده است كه اين طرح براي كاربران اينترنت دايل آپ در شهرها و روستاها و با هدف افزايش ضريب نفوذ اينترنت و گسترش فرهنگ استفاده از خدمات الكترونيكي اجرا مي‌شود.

 

معاون نگهداري و بهره برداري شركت مخابرات استان اصفهان گفت: در اين طرح، كاربران با تماس با هر يك از شماره‌هاي تلفن اينترنت هوشمند كه با 972 آغاز مي‌شود مي‌توانند به طور نامحدود از شبكه اينترنت به صورت dial up استفاده كنند.

 

اسماعيل قرباني با اشاره به اينكه طرح اينترنت ارزان با همكاري سازمان نظام صنفي رايانه‌يي استان اصفهان و براي نخستين بار در كشور اجرا مي‌شود، افزود: كاربران اينترنت در اين طرح فقط دو هزار تومان مي‌پردازند كه در قبض تلفن ثابت آن‌ها اعمال مي‌شود.

 

وي توضيح داد: در اين طرح هزينه شارژ ماهانه با برقراري نخستين تماس با يكي از شماره‌هاي 972 براي كاربران لحاظ مي‌شود.

 

معاون نگهداري و بهره برداري شركت مخابرات استان اصفهان ادامه داد: لذا مشترك مي‌تواند از چند دقيقه تا چند ساعت به مقدار نامحدود از شبكه اينترنت به صورت دايل آپ و با پرداخت فقط دو هزار تومان استفاده كند.

 

قرباني تصريح كرد: اگر هزينه استفاده كاربر از اينترنت بيشتر از مقدار شارژ ماهانه شود شركت مخابرات مابه‌التفاوت ان را به شركت ISP مربوطه پرداخت مي‌كند.

 

وي با اشاره به اينكه هزينه استفاده از اينترنت دايل آپ هم اكنون چهار تومان براي هر دقيقه است، خاطرنشان كرد: با اجراي طرح اينترنت ارزان و افزايش واگذاري پورت‌هاي اينترنت پرسرعت ADSL ، استان اصفهان در وضعيت بسيار مطلوبي از نظر گسترش استفاده از خدمات الكترونيكي و فضاي مجازي قرار خواهد گرفت.

منبع: ايسنا

 

عبدالرضا عزيزي عضو كميسيون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در مورد توصيه‌هاي ده‌گانه اقتصادي مقام معظم رهبري در ديدار اخير با اعضاي هيئت دولت و به مناسبت هفته دولت مبني بر دنبال كردن اجراي اصل 44، مبارزه با مفاسد اقتصادي براي افزايش سرمايه‌گذاري، توانمند‌سازي بخش خصوصي، توجه به شركت‌هاي متكي به اقتصاد دانش بنيان، حمايت از توليد ملي و ... بيان داشت: منويات مقام معظم رهبري در هر شرايطي قابل اجراست و براي سعادت دنيا و آخرت بايد به فرمايشات ايشان توجه و به خواسته‌هاي ايشان عمل كنيم.

وي افزود: خواسته‌هاي رهبري ضمن معنوي و منطقي بودن كارشناسي و داراي ديدگاه‌ بين‌المللي است، زيرا ايشان كار اجرايي داشته‌اند و هيچ‌ كدام از ما به اندازه ايشان كار اجرايي نكرده‌ايم.

عضو كميسيون برنامه و بودجه در ادامه بيان داشت: بزرگترين مشكلي كه در راه اجرايي شدن منويات رهبري وجود دارد اين است كه ما توان و يا درك لازم از خواسته‌هاي ايشان را نداريم. 

عزيزي افزود: اگر خواسته‌هاي بحق و بجاي ايشان عملي شود بسياري از مشكلات حل خواهد شد اما متأسفانه در 33 سال گذشته خواسته‌هاي ايشان  مغفول مانده است.

وي در ادامه گفت: با توجه به نامگذاري سال جاري تحت عنوان توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني از سوي مقام معظم رهبري لازم است كه به توليد و توليد‌كننده توجه بيشتري شود در حاليكه در عمل اين كار صورت نمي‌گيرد.

عضو كميسيون برنامه و بودجه بيان داشت: مجلس يارانه توليد را مصوب كرده اما از سوي دولت يارانه‌اي به توليد‌كننده پرداخت نمي‌شود، در نتيجه توليد با ركود مواجه شده و به اين ترتيب اشتغال‌زايي هم از بين مي‌رود و مشكلات و معضلات مختلف اقتصادي و اجتماعي پديد مي‌آيد.

نماينده مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: اصل 44 هم به درستي اجرا نشده؛ واگذاري شركت‌هاي دولتي به خصوصي بايد به درستي انجام شود و دولت در اين موارد بايد ناظر باشد و اين در حالي است كه شاهد واگذاري  شركت‌هاي دولتي به شركت‌هاي شبه دولتي هستيم.

منبع: خبرگزاري فارس

در اين بخش و بخش هاي آينده به مباحث اقتصادي  ( توليد، كار و سرمايه ) از منظر قرآن كريم مي پردازم كه اين مطالب توسط خودم به وسيله تحقيق و مطالعه در تفاسير گردآوري شده است .

 

بخشي از تفسير آيات 54 تا 57 سوره يوسف   تفسير نمونه جلد 10 صفحات 9 تا 12

- اهميت مسائل اقتصادى و مديريت‏

گر چه ما هرگز موافق مكتبهاى يك بعدى كه همه چيز را در بعد اقتصادى خلاصه مى‏كنند و انسان و ابعاد وجود او را نشناخته‏اند نيستيم، ولى با اين حال اهميت ويژه مسائل اقتصادى را در سرنوشت اجتماعات هرگز نمى‏توان از نظر دور داشت، آيات فوق نيز اشاره به همين حقيقت مى‏كند، چرا كه يوسف از ميان تمام پستها انگشت روى خزانه دارى گذاشت، زيرا مى‏دانست هر گاه به آن سر و سامان دهد قسمت عمده نابسامانيهاى كشور باستانى مصر، سامان خواهد يافت، و از طريق عدالت اقتصادى مى‏تواند سازمانهاى ديگر را كنترل كند.

در روايات اسلامى نيز اهميت فوق العاده‏اى به اين موضوع داده شده است از جمله در حديث معروف على ع يكى از دو پايه اصلى زندگى مادى و معنوى مردم (قوام الدين و الدنيا) مسائل اقتصادى قرار داده شده است، در حالى كه پايه ديگر علم و دانش و آگاهى شمرده شده است. گر چه مسلمين تا كنون اهميتى را كه اسلام به اين بخش از زندگى فردى و اجتماعى داده ناديده گرفته‏اند، و به همين دليل از دشمنان خود در اين قسمت عقب مانده‏اند، اما بيدارى و آگاهى روز افزونى كه در قشرهاى جامعه اسلامى ديده مى‏شود، اين اميد را به وجود مى‏آورد كه در آينده كار و فعاليتهاى اقتصادى را به عنوان يك عبادت بزرگ اسلامى تعقيب كنند و با نظام صحيح و حساب شده عقب‏ماندگى خود را از دشمنان بى‏رحم اسلام از اين نظر جبران نمايند.

ضمنا تعبير يوسف كه مى‏گويد" إِنِّي حَفِيظٌ عَلِيمٌ" دليل بر اهميت مديريت در كنار امانت است، و نشان مى‏دهد كه پاكى و امانت به تنهايى براى پذيرش يك پست حساس اجتماعى كافى نيست بلكه علاوه بر آن آگاهى و تخصص و مديريت نيز لازم است، چرا كه" عليم" را در كنار" حفيظ" قرار داده است.

و ما بسيار ديده‏ايم كه خطرهاى ناشى از عدم اطلاع و مديريت كمتر از خطرهاى ناشى از خيانت نيست بلكه گاهى از آن برتر و بيشتر است! با اين تعليمات روشن اسلامى نمى‏دانيم چرا بعضى مسلمانان به مساله مديريت و آگاهى هيچ اهميت نمى‏دهند و حد اكثر كشش فكر آنها در شرائط واگذارى پستها، همان مساله امانت و پاكى است با اينكه سيره پيامبر ص و على ع در دوران حكومتشان نشان مى‏دهد، آنها به مساله آگاهى و مديريت همانند امانت و درستكارى اهميت مى‏دادند.

- نظارت بر مصرف‏

در مسائل اقتصادى تنها موضوع" توليد بيشتر" مطرح نيست، گاهى" كنترل مصرف" از آن هم مهمتر است، و به همين دليل در دوران حكومت خود، سعى كرد، در آن هفت سال وفور نعمت، مصرف را به شدت كنترل كند تا بتواند قسمت مهمى از توليدات كشاورزى را براى سالهاى سختى كه در پيش بود، ذخيره نمايد. در حقيقت اين دو از هم جدا نمى‏توانند باشند، توليد بيشتر هنگامى مفيد است كه نسبت به مصرف كنترل صحيحترى شود، و كنترل مصرف هنگامى مفيدتر خواهد بود كه با توليد بيشتر همراه باشد.

سياست اقتصادى يوسف ع در مصر نشان داد كه يك اقتصاد اصيل و پويا نمى‏تواند هميشه ناظر به زمان حال باشد، بلكه بايد" آينده" و حتى نسلهاى بعد را نيز در بر گيرد، و اين نهايت خودخواهى است كه ما تنها به فكر منافع امروز خويش باشيم و مثلا همه منابع موجود زمين را غارت كنيم و به هيچوجه به فكر آيندگان نباشيم كه آنها در چه شرائطى زندگى خواهند كرد، مگر برادران ما تنها همينها هستند كه امروز با ما زندگى مى‏كنند و آنها كه در آينده مى‏آيند برادر ما نيستند.

جالب اينكه از بعضى از روايات چنين استفاده مى‏شود كه يوسف براى پايان دادن به استثمار طبقاتى و فاصله ميان قشرهاى مردم مصر، از سالهاى قحطى استفاده كرد، به اين ترتيب كه در سالهاى فراوانى نعمت مواد غذايى از مردم خريد و در انبارهاى بزرگى كه براى اين كار تهيه كرده بود ذخيره كرد، و هنگامى كه اين سالها پايان يافت و سالهاى قحطى در پيش آمد، در سال اول مواد غذايى را به درهم و دينار فروخت و از اين طريق قسمت مهمى از پولها را جمع آورى كرد، در سال دوم در برابر زينتها و جواهرات (البته به استثناى آنها كه توانايى نداشتند) و در سال سوم در برابر چهارپايان، و در سال چهارم در برابر غلامان و كنيزان، و در سال پنجم در برابر خانه‏ها، و در سال ششم در برابر مزارع، و آبها، و در سال هفتم در برابر خود مردم مصر، سپس تمام آنها را (به صورت عادلانه‏اى) به آنها بازگرداند، و گفت هدفم اين بود كه آنها را از بلا و نابسامانى رهايى بخشم «1».