معرفي وبلاگ
حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی
دسته
آرشيو
آمار وبلاگ
تعداد بازديد : 228904
تعداد نوشته ها : 140
تعداد نظرات : 11
چاپ اين صفحه  حمايت از توليد ملي

حمايت از توليد ملي کار و سرمايه ايراني

 حمايت از توليد ملي
Made In Iran

ما مي توانيم

حمايت از توليدات با كيفيت

Rss
ويرايش قالب
حمايت از توليد ملي

 

علي اصغر انصاري در گفت‌وگو با خبرنگار فناوري اطلاعات خبرگزاري فارس، از رونمايي قريب‌الوقوع از نرم افزار جديد و ارتقاء يافته سنجش سرعت اينترنت خبر داد.

معاون توسعه و مديريت شبكه سازمان فناوري اطلاعات ايران در توضيح امكانات نسخه ارتقا يافته اين نرم‌افزار، افزود: نرم افزار جديد، از زبان هاي فارسي، انگليسي و عربي پشتيباني مي‌كند و از قابليت هاي جديدي از جمله امكان تست‌هاي پيشرفته در محيط‌هاي جاوا و فلش، استفاده آسان و ارائه گزارش‌هاي آماري و مقايسه اي در بخش نتايج برخوردار است.

وي تصريح كرد: نرم‌افزار جديد در سايت متما (matma.ir) قرار داده خواهد شد.

معاون مديريت و توسعه شبكه سازمان فناوري اطلاعات ايران تاكيد كرد: هدف مركز متما از ايجاد اين نرم‌افزار، ايجاد مرجعي مناسب براي پايش و آناليز پارامترهاي ارتباطي است كه براي تمام كاربران اينترنت با هر دسترسي و ارائه كننده خدمات اينترنت، مورد استفاده خواهد بود.

وي در توضيح نرم‌افزار جديد اضافه كرد: نقشه شبكه سنجش سرعت كه براي كاربر نمايش داده مي‌شود، نقشه‌اي تعاملي است و كاربر مي تواند با zoom و pan بر روي آن جابجا شود.

انصاري ادامه داد: براي انتخاب سرور آزمون، كاربر يك شهر را انتخاب مي‌كند و سپس ليست سرور ها به نمايش داده مي شود.

وي تاكيد كرد: نتايج و گزارش‌ تست‌ها به شكل ساده ارائه خواهند شد تا براي تمام كاربران قابل فهم باشد.

انصاري گفت: راهنماي كاربري جامع و ارائه گزارش‌هاي آماري و مقايسه‌اي از ارائه كنندگان خدمات اينترنت از ديگر امكانات اضافه شده به اين نرم‌افزار است.

منبع: خبرگزاري فارس

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، براساس بند «ج» ماده 81 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوري اسلامي، نظام ارزي كشور شناور مديريت شده است كه نرخ ارز با توجه به حفظ دامنه رقابت‌پذيري در تجارت خارجي و با ملاحظه تورم داخلي و جهاني و با توجه به شرايط اقتصاد كلان از جمله تعيين جد مطلوبي از ذخاير خارجي تعيين خواهد شد.

با توجه به اينكه براساس آمار رسمي بانك مركزي حجم نقدينگي موجود در جامعه به مرز بي‌سابقه 387 هزار ميليارد تومان رسيده و از طرفي زمينه مناسبي براي ورود به بخش توليد و سرمايه‌گذاري واقعي فراهم نشده است، بنابراين سيل نقدينگي سرگردان به سمت بازارهايي مانند ارز و سكه سرازير مي‌شود.

به اعتقاد كارشناسان، گرچه تحريم اقتصادي از سوي كشورهاي غربي و استعمارگر اعمال مي‌شود، اما عده‌اي به بهانه تحريم و مشكلاتي كه بر سر راه نقل و انتقال ارز به چشم مي‌خورد، از اين آشفته بازار سوء استفاده كرده و به اميد كسب سودهاي آني به خريد و فروش ارز‌هاي خارجي روي آورده‌اند.

به گزارش فارس، از طرفي نرخ دلار در قانون بودجه 91 كل كشور هزار و 150 تومان تعيين شد، اما پس از تصويب قانون نرخ مرجع براي ارز  1226 تومان تعيين شد و همچنين يك نرخ در بازار آزاد براي ارز وجود دارد كه براساس عرضه و تقاضا از جمله تقاضاي سفته‌بازي و دلالي در كنار تقاضاي واقعي ارز تعيين مي‌شود.

در طي يك ماه گذشته با توجه به اينكه بانك مركزي اعلام كرده بود، ارز 1226 تومان با نرخ مرجع فقط در اختيار كالاهاي اولويت يك و دو مانند غذا و دارو و همچنين گندم و جو اختصاص مي‌يابد و از اختصاص ارز مرجع به ساير ثبت‌ سفارش‌ها خودداري مي‌شود، قيمت ارز در بازار به صورت روزانه و حتي به صورت ساعتي افزايش مي‌يافت؛ به گونه‌اي كه آثار اين افزايش قيمت بر روي كالاهايي كه مواد اوليه آن وارداتي بوده اثر گذاشت و باعث اعتراض نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي شد.

بر اين اساس جلسات هماهنگي بين نمايندگان مجلس و دولت برگزار شد و در آخرين جلسه تصميم بر اين شد كه اولا از تك‌نرخي بودن ارز حمايت شده چون ارز چند نرخي باعث رانت و مفسده براي عده خاص مي‌شود، ثانيا مقرر شد ارزي كه براي غير اولويت‌هاي اول و دوم وارداتي اختصاص مي‌يابد، توسط برخي بانك‌هاي مورد اعتماد بانك مركزي و نيز صرافي‌هاي زير نظر بانك‌ها با تفاوت دو درصد زير قيمت بازار آزاد عرضه شود و در اين بازار متقاضيان و عرضه كنندگان ارز براساس تقاضاي واقعي و براي ثبت‌ سفارش واردات كالا اقدام كنند.

در اين زمينه حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحي مقدم رئيس كميسيون برنامه و بودجه با اشاره به نشست نمايندگان مجلس با اعضاي اقتصادي دولت كه خود وي نيز در جلسه حضور داشته گفت: در اين نشست مقرر شد، ارز به تقاضاهاي واقعي اختصاص داده شود و براي كارخانه‌هايي كه نياز به واردات مواد اوليه و واسطه‌ توليد دارند و ثبت سفارش انجام داده‌اند، ارز با دو درصد زير قيمت بازار آزاد اختصاص پيدا كند.

وي افزود: همچنين متقاضيان واقعي ارز مانند مسافران و يا دانشجويان با ارائه بليت سفر خارجي و ويزا نسبت به دريافت ارز در گيت خروجي فرودگاه‌ها ارز مورد نياز خود را دريافت كنند.

رئيس كميسيون برنامه و بودجه تأكيد كرد: همچنين مقرر شد، براي رهگيري تقاضا و عرضه ارز يك كد رهگيري در نظر گرفته شود و براساس ثبت سفارش و جريان دريافت و مخارج ارز از طريق اين كد پيگيري و رهگيري شود.

وي تأكيد كرد: اين اقدام دولت و مجلس به عنوان زمينه‌اي براي تشكيل بورس ارز و واقعي شدن قيمت ارز تلقي مي‌شود، از طرفي باعث مي‌شود، ارز به تقاضاهاي واقعي اختصاص پيدا كند و تقاضاي سفته‌بازي براي افزايش قيمت از بين برود.

به گزارش خبرگزاري فارس، كارشناسان اقتصادي معتقدند، اختلاف قيمت بين ارز بازار آزاد و ارز مرجع باعث ايجاد رانت براي عده خاصي مي‌شود كه به ارز ارزان قيمت دسترسي دارند و كالاهايي مانند خوراك دام و يا گندم و يا مواد غذايي وارد كشور مي‌كنند، اما همان كالاها را براساس ارز آزاد محاسبه و به مردم عرضه مي‌كنند.

همچنين طي ماه گذشته بحث راه‌اندازي بورس ارز موافقان و مخالفان جدي داشته كه از جمله موافقان جدي وزارت اقتصاد و بانك مركزي و مهمترين مخالف تشكيل بورس ارز اتاق بازرگاني و وارد‌كنندگان بوده‌اند.

به گزارش فارس، براساس گفته محمد پاريزي معاون اقتصادي وزير اقتصاد با راه‌اندازي بورس ارز اولا قيمت واقعي ارز به عنوان يك ثروت ملي كه از محل صادرات نفت خام به دست آمده كشف مي‌شود، ثانيا از رانت اختلاف نرخ بازار آزاد و مرجع ارز جلوگيري مي‌شود و ثالثا همه تقاضا كنندگان ارز از يك سو و عرضه كنندگان ارز مانند دولت، صندوق توسعه ملي و صادركنندگان خدمات فني و مهندسي و صادركنندگان كالا مي‌توانند ارز به دست آمده را در بورس ارز ارائه كرده و از طرف ديگر همه خريداران مانند واردكنندگان كالاهاي واسطه‌اي و يا حتي كساني كه براي سفته‌بازي تقاضا دارند، به اين بازار مراجعه مي‌كنند كه البته در دراز مدت تقاضاي سفته‌بازي و غيرواقعي ارز به دليل يكسان شدن نرخ ارز از بين مي‌رود.

اما در مقابل اعضاي اتاق بازرگاني از جمله نهاونديان و واردكنندگان عضو اتاق بازرگاني معتقدند بورس ارز لازم نيست، زيرا دولت به عنوان تنها دارنده عمده ارز كشور داراي انحصار بوده و بازار عرضه ارز به هيچ وجه رقابتي نيست و انحصار دولت در آن وجود دارد.

همچنين برخي از كارشناسان مانند عبدالناصر همتي استاد دانشگاه تهران معتقد است، ارز يك كالاي رقابتي نيست كه در بازار بورس عرضه شود.

 به نظر مي‌رسد با توجه به سياست چشم‌انداز 20 ساله كشور كه بخش خصوصي كم‌كم در صادرات كالا و خدمات بايد فعال شده و از اين محل درآمد ارزي كسب مي‌كند، بخش خصوصي با درآمد ارزي كم‌كم به عنوان رقيبي براي عنوان دولت بايد تلقي شود.

از طرفي طبق قانون در حال حاضر 23 درصد درآمد فروش نفت و گاز و ميعانات گازي  صندوق توسعه ملي به عنوان يك صندوق غيردولتي و صندوق بين‌ نسلي واريز مي‌شود و طبق قانون سالي 3 درصد به اين سهم اضافه مي‌شود، بنابراين در آينده منابع قابل توجهي ارز متعلق به نسل‌هاي مختلف كشور در صندوق توسعه ملي قرار مي‌گيرد كه بخشي از اين منابع براي تبديل شدن به ريال نياز به بازاري براي عرضه دارد.

 

ارزي كه در واقع حواله‌اي از فروش مواد معدني مانند نفت و گاز و يا كالا و خدمات به دست آمده است و دلار ناشي از يك معامله واقعي بوده است، بنابراين ارز به عنوان يك ثروت ملي محسوب شده و دولت حق ندارد، آن را به نرخ غيرواقعي به صورت ارزان‌فروشي و يا گران فروشي عرضه كند، همان گونه كه حواله‌هاي خريد و فروش آتي سكه و يا ساير حواله‌ها در بورس كالا خريد و فروش مي‌شود، ارز نيز به عنوان حواله‌اي از ميزان صادرات كالا و خدمات، بايد در بورس ارز ارائه و كشف قيمت شود و حق نداريم، ارز را به صورت غير واقعي ارزان و يا گران تر بفروشيم.

به گزارش فارس، اقتصاددانان معتقدند ارزي كه آمريكا بدون پشتوانه چاپ مي‌كند باعث افزايش بدهي بانك مركزي آمريكا يا همان فدرال رزرو مي‌شود كه اين بدهي به مرز بي‌سابقه 16 تريليون دلار رسيده كه هيچ پشتوانه‌اي جز قبول كشورهاي در حال توسعه ندارد؛ بنابراين ارز شايد براي آمريكايي‌ها به عنوان يك برگه بدون پشتوانه باشد اما براي ما به عنوان نمادي از يك ثروت ملي كه با صدور نفت، گاز و يا كالا بدست آمده تلقي مي‌شود و بايد به نرخ واقعي و رقابتي عرضه شود.

اميد است طرحهايي كه دولت و مجلس براي ساماندهي ارز ارائه مي‌كنند، مقطعي نبوده و به صورت بادوام با سياست گذاري درستي اجرا شود.

منبع: خبرگزاري فارس

 

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز(سه‌شنبه) در جمع فرماندهان ارتش و دست اندركاران نمايشگاه دستاوردهاي ارتش با ابراز خرسندي از پيشرفت مشهود در سراسر ارتش، «توأم شدن علم و عمل» را مهمترين عامل تحقق اهداف و انجام شدن صحيح كارها برشمردند و نيروهاي مسلح را به توجه كامل به اين عامل اساسي و پيش برنده فراخواندند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به توصيه‌هاي مكرر معارف اسلامي درباره «جايگاه رفيع علم و عمل و ضرورت توأم شدن اين دو عامل»، افزودند: همانگونه كه از سالها قبل تأكيد شده است مراكز علمي و آموزشي در نيروهاي مسلح، بايد بطور مستمر رشد و ارتقا يابند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي زنده نگه داشتن روح اعتماد به نفس، و «ابتكار و نوآوري» را موجب استمرار پيشرفت نيروهاي مسلح دانستند و خاطرنشان كردند: كشف و بكارگيري حتي گوشه‌هايي از استعدادهاي پيچيده، فراوان و ناشناخته انسان، مي تواند هر محيطي از جمله محيطهاي نظامي را متحول سازد، بنابراين سقف پرواز استادان و دانشجويان را بسيار بلند قرار دهيد.

فرمانده كل قوا مقررات حاكم بر محيطهاي نظامي از جمله نظم و انضباط را مهم خواندند و در عين حال افزودند: در محيط هاي آموزشي نيروهاي مسلح، حالت تحرك و انعطاف نيز مورد توجه قرار گيرد.

ايشان، نيروهاي مسلح مستحكم و متناسب با اهداف و آرمانهاي جمهوري اسلامي را هدف بلندمدت نيروهاي مسلح برشمردند و افزودند: آرمانهاي نظام اسلامي، فراگير و مربوط به همه جامعه بشري است البته ما براي تحقق اين آرمانها، تعرض و تجاوز به حيثيت هيچ كشور و ملتي را جايز نمي‌دانيم اما نيروهاي مسلح بايد به قابليتهايي برسند كه هيچ كس نتواند حصار مستحكم كشور و ملت عزيز ايران را مورد تعرض قرار دهد.

توجه به دانش هاي جديد، استمرار ساخت تجهيزات، شتاب بخشيدن به نهضت قطعه‌سازي، به روزرساني و خلق پديده‌هاي جديد علمي، استفاده از اساتيد مجرب، گسترش همكاري با مراكز علمي، دانشگاهي و توجه جدي به معنويات از ديگر توصيه هاي رهبر انقلاب اسلامي به فرماندهان ارتش بود.

در ابتداي اين ديدار امير دريادار سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، در گزارشي افزايش روحيه معنوي پرسنل، نوسازي تجهيزات، ايجاد امنيت پايدار و گسترش همكاري با كشورهاي دوست و همسايه را از جمله اقدامات اين نيرو در سالهاي اخير اعلام كرد.

دريادار سياري همچنين خودكفايي در تأمين و ساخت تجهيزات و اقلام دفاعي، ساخت انواع شناورهاي سطحي و زيرسطحي، تقويت توان موشكي و گسترش ساماندهي دفاعي – رزمي را از جمله اهداف نيروي دريايي خواند.

منبع: خبرگزاري فارس

 

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، علي ثابت‌نيا عصر امروز در جمع خبرنگاران در ارتباط با معرفي اين اثر هنري اظهار كرد: با توجه به اينكه كتيبه‌هاي هنري به كار رفته در مسجد گوهرشاد از بر‌ترين آثار هنري به كاررفته در آستان قدس رضوي و حرم مطهر است، بر آن شديم ضمن ارائه اثري تحليلي ـ پژوهشي، گزارشي كامل از هنرمندي و ارادت هنرمندان به ساحت قدسي امام رضا (ع) براي پژوهشگران و عموم علاقه‌مندان تهيه كنيم.

وي ادامه داد: كتيبه‌هاي مسجد گوهرشاد، جلد سوم مجموعه «شاهكارهاي هنري در آستان قدس رضوي» خواهد بود كه حاوي 250 تصوير و مقالات متعدد پژوهشي است، همه مراحل پيش از چاپ شامل تحقيق، تاليف، ويرايش، اخذ فيپا و مجوز نشر طي شده و اكنون در مرحله صفحه آرايي است و به همت واحد هنرپژوهي رضوان وابسته به موسسه آفرينش‌هاي هنري آستان قدس رضوي راهي بازار مي‌شود.

اين مدير هنري تصريح كرد: پژوهش اين اثر فاخر را مهدي صحراگرد و جمعي از كار‌شناسان هنري موسسه آفرينش‌هاي هنري برعهده داشته‌اند و عكس‌هاي اين كتاب به صورت اختصاصي با كيفيت بالا توسط علي حسينيان‌نسب تهيه شده است.

در ادامه مهدي صحراگرد، پژوهشگر كتاب "كتيبه‌هاي مسجد گوهرشاد"  نيز درباره مشخصات اين اثر گفت: براي اين پروژه، مجموعه‌اي از معيارهاي هنري تعيين و هر كتيبه جداگانه بررسي شده است و ويژگي‌هاي هر مورد را در جدولي آورده‌ايم، در واقع سعي شده با نگاهي علمي‌تر، كتيبه‌هاي مسجد گوهرشاد را بررسي كنيم.

منبع: خبرگزاري فارس

 

به گزارش خبرگزاري فارس از آمل، يدالله اكبرزاده عصر امروز در آئين افتتاح بزرگ‌ترين و سي‌ويكمين پارك محله اين شهرستان بيان داشت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي هر روز شاهد رشد، پيشرفت و آباداني كشورمان هستيم.

وي با اعلام اينكه همه مردم جامعه در راستاي انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل حاضر مسئول هستند، افزود: در سالروز گراميداشت ايام دفاع مقدس بايد دليرمردي و رشادت مردم اين سرزمين براي بيان اهداف و انگيزه حضور در جبهه‌ها بازگو شود.

اكبرزاده با اعلام اينكه در اين شهرستان دو پروژه بسيار مهم را در دست اقدام داريم، تصريح كرد: 30 متري بافت فرسوده به نام خيابان سردار شهيد احمد امين طبرسي بزرگ‌ترين پروژه سال 91 در اين شهرستان محسوب مي‌شود كه با اعتباري بالغ بر 180 ميليارد ريال در ششم بهمن سال جاري به مناسبت هفته گراميداشت حماسه اسلامي مردم آمل به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي با اشاره به اينكه اين بلوار يك هزار و 200 متر طول دارد، گفت: در گزارش‌هايي كه داده شده تاكنون بيش از 85 درصد پيشرفت كار را در آن شاهد هستيم.اين خيابان با آزادسازي بافت‌هاي فرسوده پل ششم بهمن را به خيابان طالب آملي متصل مي‌كند

نماينده عالي دولت در آمل با اعلام اينكه در مدت 9 ماهه باقي مانده از عمر دولت دهم بايد با تلاش مديران پروژه‌هاي نيمه تمام را به سرانجام برسانيم، يادآور شد: از بين پروژه‌هاي مهر ماندگار استان مازندران كه بايد تا پايان دولت دهم به اتمام برسد نيز دو پروژه بيمارستان 160 تختخوابي و بخشي از مسير چهاربانده محور مواصلاتي هراز متعلق به اين شهرستان است.

وي با اشاره به آغاز مهر ماه و فصل بازگشايي مدارس بيان داشت: با تلاش همه مسئولان آمادگي كامل را داريم تا با آماده كردن شرايط لازم به استقبال دانش‌آموزان اين شهرستان برويم.

اكبرزاده يادآور شد: در مهر ماه امسال 60 هزار دانش‌آموز آملي در سه مقطع ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان به سر كلاس‌هاي درس مي‌روند.

منبع: خبرگزاري فارس